Kaj je diagnostični ultrazvok (UZ)?
Pri UZ s sondo pošljemo snop ultrazvočnih valov v telo. Na meji dveh snovi z različno gostoto se ti valovi odbijajo nazaj v sondo, kjer jih detektorji zaznajo. Preko računalniške obdelave nato nastane slika na zaslonu aparata.
Z UZ je možno pregledovanje povrhnjih tkiv z zelo visoko prostorsko ločljivostjo. Ultrazvok ne prehaja skozi kost, zato z izjemo njene površine ostalih sprememb kosti, kostnega mozga in struktur, ki ležijo znotraj sklepov, z njim ne moremo prikazati.
Za razliko od drugih radioloških preiskav UZ omogoča dinamičen pregled. Določene patološke spremembe se namreč pokažejo ali postanejo bolj izrazite šele pri skrčenju mišice ali pri določenih gibih. Dodatno prednost predstavlja tudi možnost primerjave simetričnih struktur na zdravi in poškodovani ali bolni strani. UZ z uporabo doplerja je zelo občutljiva za prikaz prekrvavitve v tkivih in pretokov v velikih žilah. Ultrazvočna preiskava ima veliko uporabnost pri vodenju punkcijskih igel v diagnostične in terapevtske namene. Zdravju škodljivi učinki UZ niso znani.
Ali je potrebna priprava pacienta na preiskavo?
Za ultrazvočni pregled trebušnih organov bodite tešči (približno 6 ur), saj se na ta način omogoči optimalna preglednost. Za preiskavo sečil spijte eno uro pred obravnavo 0,5 do 1 litra vode.
Za ultrazvočni pregled sklepov in mehkih tkiv ter za UZ žil posebna priprava na obravnavo ni potrebna.
V času pregleda je potrebno v preiskovanem delu odstraniti obleko.
Kratek opis poteka preiskave?
Pacient glede na vrsto pregleda leži ali sedi na preiskovalni mizi. Zdravnik radiolog s sondo drsi po delu telesa, ki ga je potrebno pregledati, in na zaslonu opazuje spremembe.
Postopek traja okoli 15 minut.
Obravnava je neboleča.
Ultrazvočne preiskave izvajamo izključno samoplačniško.
POTREBUJETE POMOČ?
Imate dodatna vprašanja glede naročanja ali preiskav? Izpolnite spodnji obrazec in kmalu se vam bomo oglasili!